Jaki wpływ ma praca biurowa na wzrok?

praca biurowa a wzrok

Bardzo dużo osób pracujących w biurze narzeka na ból oczu. Problem ten dotyczy szczególnie pracowników przebywających przez długi czas przed komputerem. Uczucie dyskomfortu odczuwa około 70-­80 % tych, którzy spędzają przed komputerem więcej niż 2 godziny w dniu.

Jak komputer wpływa na nasze oczy?

Podczas pracy przy monitorze znacznie rzadziej mrugamy i mamy szerzej otwarte oczy – może to doprowadzić do odparowywania tzw. filmu łzowego i wysuszenia oka. Mięśnie oka są napięte. Mruganie dla oczu jest bardzo ważne, pozwala nawilżyć i oczyścić powierzchnię oka. Podczas patrzenia w monitor czynność ta jest już po 10 minutach 5 razy rzadsza niż w normalnych warunkach.

Co więcej powinniśmy wiedzieć o łzach?

Do jej funkcji należy (jak już wcześniej wspomnieliśmy): nawilżenie, oczyszczenie powierzchni oka. Poza tym dostarczają składniki odżywcze komórkom oka, umożliwiają wykonywanie ruchów gałek ocznych, chronią przed infekcjami i drobnoustrojami itp.

Co to jest syndrom oka biurowego?

Termin ten pojawił się na początku lat 90. Związany jest z objawami zespołu suchego oka. Dotyczy on osób zdrowych pracujących kilka godziny przed ekranem komputera w pomieszczeniach klimatyzowanych. Oprócz klimatyzacji i długiej pracy przy monitorze na syndrom oka biurowego wpływa również wiele innych czynników, między innymi: centralne ogrzewania, zanieczyszczenie powietrza, rodziaj oraz natężenia oświetlenia w przebywanym pokoju.

Jakie są główne objawy zespołu suchego oka?

 • uczucie zmęczenia oczu oraz lepkość powiek,
 • nadwrażliwość na światło,
 • uczucie piasku pod powiekami,
 • ból i pieczenie oczu,

Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

 • negatywny wpływ wzrok

  Co wpływa negatywnie na wzrok?

  Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak wiele jest czynników, które niszczą nasz wzrok. Jedne są mniej, inne bardziej niebezpieczne.

 • nadkorekcja wzroku

  Nadkorekcja wzroku

  Z nadkorekcją, inaczej nadmiernym skorygowaniem wzroku, mamy do czynienia wtedy gdy nosimy zbyt mocne soczewki kontaktowe lub okularowe.

 • soczewki a sport

  Soczewki a sport

  Osoby mające wadę wzroku a prowadzące aktywny tryb życia powinny zaopatrzyć się w soczewki kontaktowe, zapewniające całkowitą swobodę ruchów.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów