Oftalmoskopia - zobacz co kryje się na dnie oka

oftalmoskopia badanie dna oka

Choroby siatkówki oka, to po zaćmie i jaskrze najczęstsza przyczyna ślepoty. Podobnie jak w przypadku innych schorzeń, również tutaj duże znaczenie ma więc profilaktyka chorób oczu. Podstawowym badaniem, pozwalającym na wykrycie zmian na siatkówce oka, jest badanie dna oka. Na czym polega i kiedy go wykonać?

Jak wygląda badanie dna oka (oftalmoskopia)?

Oftalmoskopia to krótkie, całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne badanie dna oka przeprowadzane za pomocą wziernika okulistycznego zwanego oftalmoskopem. Nie musi być poprzedzone żadnymi przygotowaniami. Przed jego rozpoczęciem, źrenice zostają rozszerzone specjalnymi kroplami. Światło padające z wziernika przenika przez źrenicę i pozwala na zbadanie tylnej części narządu wzroku czyli siatkówki, tarczy nerwu wzrokowego oraz naczyń krwionośnych.

Rodzaje oftalmoskopii

  • Oftalmoskopia bezpośrednia - nazywana wziernikowaniem bezpośrednim, która polega na tym, że lekarz trzymając wziernik przed swoim okiem przysuwa go do oka pacjenta kierując wiązkę światła bezpośrednio do oka. Pozwala to na skontrolowanie określonych miejsc na dnie oka.
  • Oftalmoskopia pośrednia - wziernikowanie pośrednie. Wykonuje się je za pomocą soczewki skupiającej, którą lekarz trzyma przed okiem pacjenta, w wyniku czego uzyskuje obraz powiększony i odwrócony.

Dlaczego regularne badanie jest tak ważne?

Dzięki systematycznym badaniom jesteśmy w stanie wykryć:

  • choroby siatkówki czyli jej odwarstwienie, choroby plamki żółtej oraz AMD czyli zwyrodnienie plamki żółtej. Są to groźne choroby, które nieleczone mogą doprowadzić do utraty wzroku;
  • nieprawidłowości błony naczyniowej, które mogą wywoływać stany zapalne lub sygnalizować nowotwory gałki ocznej;
  • choroby nerwu wzrokowego w postaci jaskry;
  • badanie dna oka pozwala również na wykrycie chorób neurologicznych min. takich jak cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze.

Jak często poddawać się badaniu dna oka?

Częstotliwość badania zależy od grupy ryzyka. Osoby po 50 roku życia oraz osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, powinny poddawać się kontroli co najmniej raz w roku. U zdrowych osób badanie należy przeprowadzić przynajmniej raz na 5 lat. Ponadto badanie dna oka zaleca się często osobom cierpiącym na ból głowy.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

  • zwyrodnienie plamki żółtej

    Zwyrodnienie plamki żółtej

    Zwyrodnienie plamki żółtej pojawia się w związku z uszkodzeniem siatkówki i prowadzi to do utraty zdolności widzenia centralnego.

  • odwarstwienie siatkówki

    Odwarstwienie siatkówki

    Odwarstwienie siatkówki polega na utracie łączności tego elementu oka z naczyniówką, a ta z kolei odżywia odpowiednie warstwy siatkówki.

  • badanie dna oka

    Badanie dna oka

    Badanie dna oka ma zasadnicze znaczenie w diagnostyce wielu chorób, przebiegających objawowo i bezobjawowo, prowadzących do zmian na dnie oka.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów