Oczy a kontakt z osobami sparaliżowanymi

oczy kontakt z osobami sparaliżowanymi

Kontakt z pacjentami sparaliżowanymi jest bardzo trudny i ograniczony. Jednak nowatorskie urządzenia w znacznym stopniu to umożliwiają. Ich głównym zadaniem jest pomoc sparaliżowanym lub chorym na stwardnienie boczne zanikowe.

Nowoczesne aparatury pozwalają na kontakt z całkowicie sparaliżowanymi osobami. Działają w taki sposób, że zamontowane kamery w urządzeniach odczytują informacje z ruchów gałek ocznych i przetwarzają je na komunikaty głosowe. Osoba sparaliżowana patrzy na napis lub symbol, a komputer odczytuje wiadomość.

Dzięki takim aparaturom chore osoby mogą między innymi kontaktować się z personelem placówki opiekuńczej. Mogą oznajmić czego pragną lub czy coś ich boli. W dużym stopniu pozwoli to na lepszą opiekę i pielęgnację osób sparaliżowanych. Za pomocą takich urządzeń można także dowiedzieć się wielu rzeczy, których w żaden inny sposób nie ma możliwości się dowiedzieć o sparaliżowanej osobie. Służą również jako zamienniki joysticków, dostarczając wiele rozrywki.

Urządzenie to może być przeznaczone do użytku dla kilkunastu osób. Jednak w takim przypadku konieczna będzie wtedy indywidualna konfiguracja ustawień do potrzeb każdej osoby.

Jak działa urządzenie do kontaktu z osobami sparaliżowanymi?

To urządzenie, które pozwala na komunikację pomiędzy mózgiem a odpowiednim urządzeniem zewnętrznym - interfejs mózg-komputer. Polecenia z mózgu są przesyłane za pomocą specjalnych małych elektrod, które przetwarzane są na ruch kursora.

W Polsce model interfejsu mózg-komputer został opracowany przez studentów z Uniwersytety Warszawskiego (z Wydziału Fizyki Biomedycznej) i są prowadzone nad nim badania. Urządzenie to jeszcze będzie udoskonalane.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

 • wino a wzrok

  Wino a wzrok

  Oprócz tego, że czerwone wino ma pozytywny wpływ na nasze oczy to spożywane w umiarkowanych ilościach jest korzystne również dla naszego zdrowia.

 • witamina C a wzrok

  Witamina C a wzrok

  Według badań wynika, że osoby, które w swojej diecie mają za mało witaminy C i są po 60 roku życia narażone są bardziej na dolegliwości i rozwój zaćmy.

 • czekolada poprawia wzrok

  Czekolada poprawia wzrok!

  Czekolada może poprawić jakość widzenia niekontrastującego obrazu i ma pozytywny wpływ na części mózgu, odpowiedzialne za procesy umysłowe.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów