Niedrożny kanalik łzowy
Niedrożność kanalika łzowego jest schorzeniem najczęściej dotykającym noworodki. Zmagają się z nią niemowlęta, ale przypadłość ta ustępuje samodzielnie, bez konieczności ingerencji lekarskiej, po upływie od 6 do 12 miesięcy życia dziecka. Zdarza się, że kanalik łzowy staje się drożny dopiero po roku od momentu stwierdzenia niedrożności.
Jak radzić sobie z niedrożnym kanalikiem łzowym?
Dziecku można ulżyć w tej dolegliwości wykonując masaż kącika oka. Należy robić to niezwykle delikatnie, aby nie dopuścić do podrażnienia samej gałki ocznej. Masaż zalecany jest 2-3 razy dziennie. Wykonuje się go w kierunku od kącika wewnętrznego oka do skrzydełka nosa. Drobiazgowych instrukcji dotyczących masażu woreczka łzowego i kanalika nowo-łzowego na ogół udziela okulista lub pediatra. Pokaże on, w jaki sposób masaż wykonywać w domu. Lekarz może zalecić też podawanie lekarstw.
Jeśli zabiegi domowe i farmaceutyki nie pomagają, niedrożny kanalik łzowy można udrożnić u lekarza. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu i jest w 100% bezpieczny dla dziecka. Polega on na przetkaniu kanału łzowego bardzo cienką żyłką. W niektórych przypadkach niedrożność kanalika łzowego może nawracać i wtedy istnieje konieczność wykonania zabiegu udrożnienia ponownie.
Przygotowanie:
Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.
Podobne artykuły
-
Suche oko
Zespół suchego oka, nazywany w skrócie suchym okiem, jest zespołem objawów chorobowych na czele z nieostrym widzeniem.
-
Młodzi a wzrok
Według badań, około 41% młodych ludzi ma problemy ze wzrokiem. Niestety nie wszyscy dbają o to, by korygować wady wzroku.
-
Co dla dziecka dobre?
Oczy dzieci szczególnie mocno narażone są na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Co im pomaga, a co szkodzi?