Niedrożny kanalik łzowy

niedrożny kanalik łzowy

Niedrożność kanalika łzowego jest schorzeniem najczęściej dotykającym noworodki. Zmagają się z nią niemowlęta, ale przypadłość ta ustępuje samodzielnie, bez konieczności ingerencji lekarskiej, po upływie od 6 do 12 miesięcy życia dziecka. Zdarza się, że kanalik łzowy staje się drożny dopiero po roku od momentu stwierdzenia niedrożności.

Jak radzić sobie z niedrożnym kanalikiem łzowym?

Dziecku można ulżyć w tej dolegliwości wykonując masaż kącika oka. Należy robić to niezwykle delikatnie, aby nie dopuścić do podrażnienia samej gałki ocznej. Masaż zalecany jest 2-3 razy dziennie. Wykonuje się go w kierunku od kącika wewnętrznego oka do skrzydełka nosa. Drobiazgowych instrukcji dotyczących masażu woreczka łzowego i kanalika nowo-łzowego na ogół udziela okulista lub pediatra. Pokaże on, w jaki sposób masaż wykonywać w domu. Lekarz może zalecić też podawanie lekarstw.

Jeśli zabiegi domowe i farmaceutyki nie pomagają, niedrożny kanalik łzowy można udrożnić u lekarza. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu i jest w 100% bezpieczny dla dziecka. Polega on na przetkaniu kanału łzowego bardzo cienką żyłką. W niektórych przypadkach niedrożność kanalika łzowego może nawracać i wtedy istnieje konieczność wykonania zabiegu udrożnienia ponownie.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

 • suche oko

  Suche oko

  Zespół suchego oka, nazywany w skrócie suchym okiem, jest zespołem objawów chorobowych na czele z nieostrym widzeniem.

 • wzrok u dzieci

  Młodzi a wzrok

  Według badań, około 41% młodych ludzi ma problemy ze wzrokiem. Niestety nie wszyscy dbają o to, by korygować wady wzroku.

 • co dla dziecka dobre

  Co dla dziecka dobre?

  Oczy dzieci szczególnie mocno narażone są na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Co im pomaga, a co szkodzi?

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów