Nadkorekcja wzroku

nadkorekcja wzroku

Z nadkorekcją, inaczej nadmiernym skorygowaniem wzroku, mamy do czynienia wtedy gdy nosimy zbyt mocne soczewki kontaktowe lub okularowe w stosunku do posiadanej przez nas wady. Nadwzroczność może objawiać się bólem głowy, którego przyczyny nie potrafimy rozpoznać, pieczeniem i łzawieniem oczu oraz ogólnym poczuciem dyskomfortu. Często zakładamy, że objawy te są wynikiem długich godzin spędzanych codziennie przed komputerem. Bardzo rzadko przychodzi nam do głowy, że błąd może leżeć po stronie specjalisty, który niewłaściwie dopasował nam moc soczewek korekcyjnych do naszej wady wzroku. Nadkorekcja jest zjawiskiem dość powszechnym. Czasem może okazać się, że nosimy zbyt mocne soczewki lub okulary już od kilku lat...

Główną przyczyną złego dopasowania soczewek jest nieprawidłowo przeprowadzone badanie okulistyczne. Właściwie przeprowadzone badanie okulistyczne trwa zazwyczaj około godziny. Jeżeli więc specjalista zbadał ci wzrok w dwie minuty możesz mieć słuszne wątpliwości czy zrobił to poprawnie.

W rzadkich przypadkach nadkorekcja lub niedokorekcja (czyli niedostateczne skorygowanie wzroku) może pojawić się wskutek zabiegu laserowej korekcji wzroku. Jeśli odczuwasz bóle głowy, a według lekarzy wszystko jest w porządku, warto wybrać się do rekomendowanego specjalisty, który sprawdzi czy noszone przez Ciebie soczewki korekcyjne zostały właściwie dobrane.

Badanie specjalistyczne ma zwykle następujący schemat:

Na początku lekarz zbiera tzw. wywiad lekarski. Zbiera informacje o ogólnym stanie zdrowia pacjenta, przebyte choroby i choroby przewlekłe w rodzinie, przebyte operacje i przyjmowane leki. Następnie przechodzi do najbardziej standardowego badania ostrości widzenia - prosi Cię o odczytanie różnej wielkości liter z tablicy Snellena.

Następnie przechodzi do badania refrakcji. Najczęściej badanie refrakcji przeprowadza się za pomocą dwóch metod – skiaskopii i refraktometrii. Skiaskopię wykonuje się po porażeniu akomodacji oka roztworem atropiny. Jest to bardzo skuteczna metoda badania ostrości widzenia, jednak do paru godzin po badaniu możemy mieć problem z prawidłowym widzeniem zanim akomodacja wróci do stanu naturalnego. Refraktometrię wykonuje się przy pomocy refraktometrów – są to urządzenia komputerowe. Stosuje się ją jednak rzadziej i nigdy w przypadku dzieci.

Lekarz może również zbadać ciśnienie śródgałkowe, za pomocą specjalnego urządzenia – tonometru. Do badań specjalistycznych wykonywanych w razie potrzeby u okulisty należy również między innymi oftalmoskopia, czyli wziernikowanie dna oka, badanie ultrasonograficzne oraz badanie elektrofizjologiczne oczu.

W przypadku doboru soczewek kontaktowych po dobraniu przez lekarza okulistę soczewki lekarz instruuje pacjenta jak prawidłowo zakładać i zdejmować soczewki. Pacjent z założoną soczewką czeka 30 minut, następnie lekarz sprawdza dopasowanie soczewki. Po okresie zwykle dwóch tygodni lekarz przeprowadza kontrolę prawidłowego dopasowania soczewki i tego jak jest tolerowana przez pacjenta.

Ważne, abyśmy nie bali się zgłaszać okuliście problemów z soczewkami oraz odczuwanego dyskomfortu. Jest to informacja, że soczewka korekcyjna została źle dopasowana.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów