Kwas hialuronowy w okulistyce

kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy kojarzy się głównie z kosmetyką, jako, że jest składnikiem wielu produktów kosmetycznych oraz posiada szerokie zastosowanie w zabiegach pielęgnacyjnych twarzy oraz ciała. Jednak substancja ta wykorzystywana jest również w okulistyce dzięki swym właściwościom nawilżającym. Co to jest kwas hialuronowy i gdzie znalazł zastosowanie? O tym dowiecie się w dzisiejszym artykule.

Czym jest kwas hialuronowy?

Jest to substancja, którą produkuje organizm ludzki. Najwięcej, bo aż połowa znajduje się w skórze. Występuje również w płynie stawowym, filmie łzowym oraz ciałku szklistym oka, w którym odpowiada za zachowanie właściwej struktury oraz właściwości. W filmie łzowym pełni dwie funkcje. Związuje go sprawiając, że nie spływa z gałki ocznej, kiedy powieka jest otwarta. W przypadku mrugania ilość hialuronianu sodu zmniejsza się by film łzowy mógł na nowo pokryć powierzchnię oka.

Kwas hialuronowy posiada wysoką zdolność wiązania wody przez co odpowiada za nawilżenie skóry. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego potrafi związać około 250 cząsteczek wody. Z wiekiem organizm produkuje coraz mniej tej substancji co powoduje powstawanie zmarszczek, zmian zwyrodnieniowych stawów oraz nasilenie się objawów suchego oka. Dostarcza się ją więc z zewnątrz w postaci zastrzyków, kropli czy też kosmetyków.

Zastosowanie w okulistyce

Dzięki właściwości wiązania wody, kwas hialuronowy zapewnia odpowiednie nawilżenie wszystkich warstw oka. Pełni również funkcję ochronną przed czynnikami zewnętrznymi, przyspiesza gojenie, łagodzi podrażnienia. Na jego bazie produkuje się płyny do soczewek kontaktowych oraz krople do oczu. Zawarty w kroplach do oczu, kwas hialuronowy dba o to by film łzowy utrzymywał się na powierzchni gałki ocznej. Ponadto zmniejsza tarcie mechaniczne oraz wiąże szkodliwe substancje. Zapobiega tym samym jego wysychaniu. przy jednoczesnym zachowaniu ostrości widzenia.

Jest niezwykle pomocny w leczeniu tzw. zespołu suchego oka wynikającego z nieprawidłowości w filmie łzowym, nadmiernego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz pracy przy komputerze. Krople na bazie kwasu hialuronowego pomagają złagodzić typowe dla tego schorzenia dolegliwości w postaci pieczenia, swędzenia, uczucia piasku pod powieką, bólu oczu, które nieleczone mogą doprowadzić do zapalenia spojówki i rogówki.

Ponadto właściwości kwasu hialuronowego wykorzystywane są w operacyjnym leczeniu zaćmy oraz jaskry, gdyż zapobiega wysychaniu rogówki stwarzając tym samym przestrzeń zabiegową. Dodatkowo przyspiesza gojenie się ran oraz ogranicza tworzenie się blizn. Stosowany jest również przy leczeniu i usuwaniu mechanicznych uszkodzeń oraz w trakcie zabiegów laserowej korekcji wzroku.

Stosowanie kropli nawilżających oraz sztucznych łez na bazie kwasu hialuronowego zalecane jest w szczególności osobom noszącym soczewki kontaktowe. Jego działanie powoduje, że gałka oczna oraz soczewka jest stale nawilżona. Pozwala to na noszenie szkieł, nawet w klimatyzowanych pomieszczeniach bez uczucia dyskomfortu.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

  • czekolada poprawia wzrok

    Czekolada poprawia wzrok!

    Czekolada może poprawić jakość widzenia niekontrastującego obrazu i ma pozytywny wpływ na części mózgu, odpowiedzialne za procesy umysłowe.

  • witamina C a wzrok

    Witamina C a wzrok

    Według badań wynika, że osoby, które w swojej diecie mają za mało witaminy C i są po 60 roku życia narażone są bardziej na rozwój zaćmy.

  • szpinak a wzrok

    Szpinak a wzrok

    Z obserwacji wynikło, że białko szpinaku zachowuje się podobnie i ma podobne właściwości jak ludzki receptor wzroku.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów