Krótkowzroczność

krotkowzroczność

Jedną z najbardziej powszechnych wad wzroku jest krótkowzroczność. W fachowej terminologii jest ona nazywana myopią. Jest to wada refrakcyjna oka człowieka, która wynika ze zbyt dużych gabarytów przednio-tylnych oka. Innym powodem występowania krótkowzroczności może być zbyt duża siła łamiąca układu optycznego oka.

Objawy krótkowzroczności

Promienie równoległe padające na oko powinny być ogniskowane na siatkówce, tymczasem w przypadku krótkowzroczności oko ogniskuje je już przed siatkówką. W wyniku tego zjawiska chory widzi obrazy nieostro. Musi on przysunąć przedmiot bliżej oka, aby zobaczyć go dokładniej.

Leczenie krótkowzroczności

Krótkowzroczność leczy się przy użyciu okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. W obu przypadkach moc optyczną podaje się w dioptriach dodając znak minus. W okularach dla osób z krótkowzrocznością są stosowane soczewki rozpraszające.

Stopnie krótkowzroczności

Okuliści wyróżniają trzy stopnie krótkowzroczności:

  • Stopień I – krótkowzroczność mała – do minus 3 dioptrii,
  • Stopień II – krótkowzroczność średnia – od minus 3 dioptrii do minus 6 dioptrii,
  • Stopień III – krótkowzroczność wysoka – od minus 6 dioptrii wzwyż.

Chorzy cierpiący na krótkowzroczność wysokiego stopnia mogą z czasem mieć zwyrodnieniowe zmiany naczyniówki, siatkówki i ciała szklistego.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

  • astygmatyzm

    Astygmatyzm

    Astygmatyzm jest to wada wzroku, która w profesjonalnej terminologii okulistycznej nazywana bywa niezbornością rogówkową.

  • achromatopsja

    Achromatopsja

    Wada wzroku nazywana achromatopsją polega na tzw. ślepocie barw. Jest ona zaburzeniem rozpoznawania barw.

  • daltonizm

    Daltonizm

    Daltonizm, czyli wada polegająca na niemożności rozpoznawania niektórych barw przez ludzkie oko, jest dziedziczny.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów