Kawa a wzrok

kawa a wzrok

Dla niektórych osób codzienna kawa rano to podstawa. Co więcej, niektórzy są tak uzależnieni, że 5 kaw na dzień to jest ich minimum. Niestety skutki są bardzo negatywne dla naszego organizmu. Należą do nich między innymi: narastające stany lękowe, bóle głowy, spadek apetytu, zaburzenia snu, nadwrażliwość na dotyk i ból itp. Ale to nie jedyne wady. Następstwem regularnej konsumpcji kawy, która zawiera duże ilości kofeiny jest również niekorzystny wpływ na nasz wzrok.

Choroby związane ze zbyt częstym piciem kawy

Częste picie kawy jest przyczyną zwiększenia się prawdopodobieństwa rozwoju jaskry wtórnej. Amerykańscy naukowcy informują, że skutkiem częstej konsumpcji kawy z kofeiną łączy się z niebezpieczeństwem złuszczania torebki soczewki ocznej, które z kolei prowadzi do rozwoju jaskry torebkowej (typ jaskry wtórnej otwartego kąta przesączenia).

Poza rozwinięciu jaskry torebkowej kawa z kofeiną wiąże się również z zespołem aksfoliacji. Choroba ta polega na wytworzeniu się i gromadzeniu patologicznego materiału w różnych tkankach narządu wzroku. Oprócz tego kawa negatywnie wpływa na działanie witaminy B1, której niedobór ma związek z bezsennością, krótką pamięcią i brakiem koncentracji.

Niebezpieczeństwem dla naszych oczu jest picie kawy co najmniej 3 razy dziennie i ryzyko rośnie wraz ze zwiększeniem filiżanek kawy w ciągu dnia. Naukowcy oświadczają jednak, że inne napoje zawierające kofeinę (napoje gazowane, herbata) nie są groźne. Również kawa bezkofeinowa nie zwiększa prawdopodobieństwa zachorowania na jaskrę wtórną.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

 • negatywny wpływ wzrok

  Co wpływa negatywnie na wzrok?

  Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak wiele jest czynników, które niszczą nasz wzrok. Jedne są mniej, inne bardziej niebezpieczne.

 • wino a wzrok

  Wino a wzrok

  Oprócz tego, że czerwone wino ma pozytywny wpływ na nasze oczy to spożywane w umiarkowanych ilościach jest korzystne również dla naszego zdrowia.

 • najmocniejsza kawa na świecie

  Najmocniejsza kawa na świecie

  Zawartość kofeiny ma decydujący wpływ na moc kawy. Poznajmy kawę, którą można pić tylko w niewielkich porcjach.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów