Jęczmień na oku

jęczmień na oku

Jęczmień to jedna z chorób oka, która tworzy się w wyniku zakażenia bakteryjnego ujść gruczołów zlokalizowanych na krańcach powiek. Najczęściej winowajcą zapalenia jest gronkowiec złocisty.

Jęczmień i czynniki ryzyka

Jęczmień tworzyć może się w wyniku niezachowywania podstawowych zasad higieny, albo może on towarzyszyć innym chorobom, między innymi cukrzycy i zapaleniu spojówek. Sprzyjająca dla powstania jęczmienia jest zmniejszona odporność.

Grupą ryzyka w przypadku jęczmienia są osoby posiadające jasną karnację i te, które mają wady wzroku, ale pomimo to nie używają szkieł korekcyjnych. Zwiększone ryzyko zachorowania na jęczmień występuje także w przypadku osób starszych.

Występują dwie postacie jęczmienia:

  • Zewnętrzna – jest to ropne zapalenie gruczołów rzęskowych. W tym przypadku objawy jęczmienia są znacznie mniej nasilone, niż w przypadku objawów jęczmienia wewnętrznego. Treść ropna ze zmiany chorobowej oka wydostaje się na zewnątrz wzdłuż rzęsy,
  • Wewnętrzna – sygnałem jej powstania jest zaczerwienienie, obrzęk i tkliwość powieki, w której znajduje się zmieniony zapalnie gruczoł. Jęczmień wewnętrzny na ogół mija samoistnie, po kilku dniach.

Jak postępować?

Lekarze okuliści mówią, że niewskazane jest wyciskanie ropy z jęczmienia, ponieważ takie działanie może przenieść zmianę chorobową na całą powiekę. Nie można również przekłuwać jęczmienia igłą, ponieważ w ten sposób można uszkodzić gałkę oczną. W czasie chorowania na jęczmień nie wolno przecierać oczu nieumytymi rękoma.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

  • czerniak oka

    Czerniak - złośliwy nowotwór oka

    >Czerniak jest to najczęstszy, złośliwy nowotwór oka. Spotykany 8 razy częściej w społeczeństwie rasy białej, szczególnie wśród osób o jasnej tęczówce.

  • kępki żółte

    Kępki żółte - choroba oczu

    Najczęściej kępki żółte zlokalizowane są w górnej części powiek lub w kącie przyśrodkowym oka. Są to zgrupowania histiocytów.

  • zapalenie twardówki

    Zapalenie twardówki

    Okulista diagnozujący zapalenie twardówki zaleca antybiotykoterapię. Może on również zapisać preparaty kortykosteroidowe.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów