Jaskra - choroba o poważnych konsekwencjach

jaskra choroba oczu

Jaskra jest jedną z najpoważniejszych chorób oczu, jaką zna dzisiejsza medycyna. Mechanizm choroby polega na sukcesywnym, rozłożonym w czasie, zamieraniu nerwu wzrokowego. W większości przypadków jaskra przebiega w zasadzie bezobjawowo. W momencie diagnozy jest już stanowczo za późno na to, aby podjąć skuteczne leczenie. Z tego względu tak ważne staje się regularne przeprowadzanie odpowiednich badań okulistycznych, dzięki którym można wykryć chorobę w pierwszym jej stadium rozwoju.

Diagnoza jaskry

Wcześnie zdiagnozowana jaskra daje chorym szansę na skuteczne wyhamowanie jej rozwoju. W najgorszym przypadku nieleczona jaskra prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Należy pamiętać, że jest to choroba wieloczynnikowa, co oznacza, że składa się na nią kilka dolegliwości. Przy jaskrze wzrasta poziom ciśnienia we wnętrzu oka, a także następuje przewlekłe niedokrwienie nerwu wzrokowego. Uszkodzony zostaje nerw, który przekazuje dane wzrokowe od oka do mózgu.

Istnieje grupa ryzyka, która najbardziej narażona jest na zachorowanie na tą chorobę oczu. Między innymi, choroba może być dziedziczna. Innymi czynnikami, które zwiększają ryzyko wystąpienia jaskry są: niedociśnienie, cukrzyca, miażdżyca, długotrwałe pozostawanie w stresie, migreny, krótkowzroczność wysokiego stopnia, objawy niskoskurczowe, m.in. zimne ręce i nogi, palenie papierosów, podeszły wiek, wcześniejsze uszkodzenia oka, jak i stosowanie sterydów w dłuższym okresie czasu.

Podobne artykuły

 • zacma

  Zaćma

  Zaćma, inaczej zwana kataraktą, to choroba prowadząca do zmętnienia soczewki. Nieleczona może być przyczyną ślepoty.

 • negatywny wpływ wzrok

  Co wpływa negatywnie na wzrok?

  Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak wiele jest czynników, które niszczą nasz wzrok. Jedne są mniej, inne bardziej niebezpieczne.

 • retinopatia cukrzycowa

  Retinopatia cukrzycowa

  Schorzenie nazywane retinopatią cukrzycową dotyczy narządu wzroku i najczęściej dotyka osób chorujących na przewlekłą cukrzycę.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów