Jaskra - choroba o poważnych konsekwencjach
Jaskra jest jedną z najpoważniejszych chorób oczu, jaką zna dzisiejsza medycyna. Mechanizm choroby polega na sukcesywnym, rozłożonym w czasie, zamieraniu nerwu wzrokowego. W większości przypadków jaskra przebiega w zasadzie bezobjawowo. W momencie diagnozy jest już stanowczo za późno na to, aby podjąć skuteczne leczenie. Z tego względu tak ważne staje się regularne przeprowadzanie odpowiednich badań okulistycznych, dzięki którym można wykryć chorobę w pierwszym jej stadium rozwoju.
Diagnoza jaskry
Wcześnie zdiagnozowana jaskra daje chorym szansę na skuteczne wyhamowanie jej rozwoju. W najgorszym przypadku nieleczona jaskra prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Należy pamiętać, że jest to choroba wieloczynnikowa, co oznacza, że składa się na nią kilka dolegliwości. Przy jaskrze wzrasta poziom ciśnienia we wnętrzu oka, a także następuje przewlekłe niedokrwienie nerwu wzrokowego. Uszkodzony zostaje nerw, który przekazuje dane wzrokowe od oka do mózgu.
Istnieje grupa ryzyka, która najbardziej narażona jest na zachorowanie na tą chorobę oczu. Między innymi, choroba może być dziedziczna. Innymi czynnikami, które zwiększają ryzyko wystąpienia jaskry są: niedociśnienie, cukrzyca, miażdżyca, długotrwałe pozostawanie w stresie, migreny, krótkowzroczność wysokiego stopnia, objawy niskoskurczowe, m.in. zimne ręce i nogi, palenie papierosów, podeszły wiek, wcześniejsze uszkodzenia oka, jak i stosowanie sterydów w dłuższym okresie czasu.
Przygotowanie:
Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.
Podobne artykuły
-
Co to jest gonioskopia?
Ocenia się, czy kąt przesączania jest otwarty czy zamknięty, czy występują nieprawidłowe naczynia, złogi lub zrosty, oraz czy krążenie cieczy wodnistej jest odpowiednie.
-
Zaćma
Zaćma, inaczej zwana kataraktą, to choroba prowadząca do zmętnienia soczewki. Nieleczona może być przyczyną ślepoty.
-
Retinopatia cukrzycowa
Schorzenie nazywane retinopatią cukrzycową dotyczy narządu wzroku i najczęściej dotyka osób chorujących na przewlekłą cukrzycę.