Jak usunąć ciało obce z oka?

ciało obce w oku

Ciało obce drażniące oko to bardzo częsty problem okulistyczny. Najczęściej są to niewielkie drobinki, mieszczące się pod powieką, np. kurz, piasek czy rzęsy, które w większości przypadków nie są niebezpieczne. Zwiększona produkcja łez sprawia, że niewielkie zanieczyszczenia są w naturalny sposób usuwane z powierzchni oka. Niestety czasem zdarzają się większe przedmioty, które mogą się również wbić w powierzchnię oka i stanowić niebezpieczeństwo utraty wzroku.

Objawy obecności ciała obcego w oku

Często objawy ciała obcego w oku są niewielkie. Podstawowymi symptomami, które pojawiają się najwcześniej, są:

  • dyskomfort,
  • pieczenie,
  • podrażnienie oczu.

Objawy te można pomylić z objawami suchego oka, jakie obserwujemy np. po całym dniu pracy przy komputerze. Kolejnymi objawami, jakie można zauważyć w przypadku ciał obcych w oczach są wodniste i zaczerwienione oczy, uczucie swędzenia i częste mruganie. Kiedy pojawiają się takie objawy zaczynamy nerwowo pocierać oczy, co niestety może tylko pogorszyć sytuację. Oko, w którym znajduje się ciało obce, może wykazywać zwiększoną wrażliwość na światło, a produkcja dużej ilości płynu łzowego i rozwijający się stan zapalny mogą powodować niewyraźne, zamazane widzenie. Warto również zaznaczyć, że przedmioty drażniące oko mogą także powodować krwawienia w obrębie przedniej części oka.

Prawidłowe postępowanie z ciałem obcym w oku

Co prawda wyciągnięcie ciała obcego z oka nie jest bardzo trudne, ale należy zachować wszelkie środki ostrożności i higieny przy tej procedurze. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo uszkodzenia rogówki przy zbyt gwałtownym wyciąganiu przedmiotu.

Pierwszym krokiem do usunięcia ciała obcego z oka jest wykorzystanie naturalnych mechanizmów obronnych narządu wzroku. Kiedy zorientujemy się, że przyczyną naszych dolegliwości jest zanieczyszczenie znajdujące się w oku, należy przede wszystkim dużo mrugać. Takie zachowanie jest naturalne i pomaga w fizjologicznej ewakuacji ciała obcego. Jeśli jest ono małe i znajduje się przy kąciku oka, to właściwie wykonanie tego pierwszego kroku powinno wystarczyć. Jeśli jednak mruganie nie pomoże, warto zastosować się do niżej przedstawionych kroków celem bezpiecznego usunięcia zanieczyszczenia z naszych oczu.

  • Krok 1. - Umyj dokładnie ręce wodą z mydłem. Jest to szczególnie ważny element, gdyż w ten sposób ograniczamy dostanie się kolejnych drobnoustrojów na powierzchnię naszego oka.
  • Krok 2. - Zlokalizuj ciało obce w oku przy pomocy lustra. Najlepszym sposobem jest powolne przesuwanie wzroku w górę i dół, a następnie na boki. Uważnie obserwuj całą powierzchnię chorego oka, sprawdzając również obszar pod powiekami.
  • Krok 3. - Zanurz chore oko w płytkim pojemniku z roztworem soli fizjologicznej, sztucznych łez lub wody. Mrugnij kilka razy, gdy oko jest już zanurzone - pomoże to w usunięciu ciała obcego. Gdy samo mruganie w roztworze nie działa, spróbuj delikatnie podwinąć górną powiekę. Alternatywnym rozwiązaniem jest spłukanie zabrudzeń z oka pod bieżącą wodą lub polewając preparatem sztucznych łez lub soli fizjologicznej.
  • Krok 4. - Po usunięciu ciała obcego osusz oko. Najlepiej będzie, jeśli użyjesz w tym celu czystego bawełnianego wacika.

Gdy pomoc medyczna jest niezbędna…

Większość ciał obcych jest mała i zastosowanie się do wyżej wymienionych metod przynosi w znacznej mierze sukces. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy pomoc lekarza okulisty jest nieunikniona np. w przypadku dużych przedmiotów znajdujących się w oku.

Wizyta u lekarza okulisty rozpocznie się dokładnym badaniem oczu, które ma na celu zdiagnozowanie przyczyny dolegliwości, a tym samym zlokalizowanie ciała obcego. Gdy lekarz uzna za stosowane, użyje specjalnych kropli, dzięki którym powierzchnia oka będzie lepiej widoczna, a pacjent nie będzie odczuwał bólu. Warto zaznaczyć, iż po wyciągnięciu przez okulistę ciała obcego może być konieczna antybiotykoterapia za pomocą kropli do oczu. Takie sytuacje mają miejsce najczęściej w przypadku dużych i/lub bardzo zanieczyszczonych przedmiotów.

Oko ludzkie jest narządem, który posiada bardzo duże zdolności regeneracyjne, a przy tym jest stosunkowo odporne na różne czynniki zewnętrzne. Dzięki tym właściwościom poważne powikłania po usunięciu, czy też samej obecności ciał obcych w oku zdarzają się bardzo rzadko. Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że w każdym przypadku dostania się ciała obcego do oka najważniejsze jest szybkie działanie mające na celu jego usunięcie.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Źródło:

Podobne artykuły

  • sposoby na swędzenie oczu

    11 domowych sposobów na swędzenie oczu

    Swędzenie oczu stanowi niecodzienną dolegliwość i może świadczyć o alergii na pyłki lub sierść zwierząt.

  • odwarstwienie siatkówki

    Odwarstwienie siatkówki

    Odwarstwienie siatkówki polega na utracie łączności tego elementu oka z naczyniówką, a ta z kolei odżywia odpowiednie warstwy siatkówki.

  • badanie dna oka

    Badanie dna oka

    Badanie dna oka ma zasadnicze znaczenie w diagnostyce wielu chorób, przebiegających objawowo i bezobjawowo, prowadzących do zmian na dnie oka.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów