Przygotowanie oczu dzieci do szkoły

jak przygotować dzieci do szkoły

Oczy są jednym z najważniejszych narządów. Dziecko dzięki widzeniu zdobywa około 90% wiedzy o świecie. Jednak liczba dzieci z wadami wzroku coraz bardziej się powiększa. Jak rodzice powinni dbać o oczy dzieci? Na co powinni zwrócić uwagę? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w poniższym artykule.

Najczęstszą wadą wzroku u dzieci jest dalekowzroczność i astygmatyzm, często również występuje zez czy amblyopia ­ „leniwe oko” (osłabienie zdolności widzenia w jednym oku). Rodzice często nie wiedzą, że dziecko ma problemy ze wzrokiem. Oprócz obserwacji dziecka powinni także zadbać, by ich dziecko chodziło na kontrolne wizyty do okulisty. W razie problemów ze wzrokiem możliwe jest wtedy wykrycie wady we wczesnym jej stadium rozwoju.

Dziecko podczas nauki obciąża oczy spędzając długi czas przed książkami, komputerem itp. Jakie zachowania dziecka powinny zwrócić uwagę rodziców? Mrużenie, pocieranie oczu są alarmującym sygnałem, że są one przemęczone lub rozwija się jakaś infekcja, która może być przyczyną wad. Do niepokojących objawów należą również: częste bóle głowy i zapalenia spojówek, zezowanie. Rodzice nie powinni również ignorować problemów dziecka z nauka czytania i pisania we wstępnej fazie edukacji, gdyż one mogą wynikać np. z postępującej wady wzroku a nie z lenistwa.

KILKA RAD DLA RODZICÓW:

 • Dziecko powinno w pokoju mieć odpowiednio dopasowane biurko i krzesło do wysokości.
 • Pomieszczenie, w którym się uczy dziecko powinno mięć odpowiednie naświetlenie i nawilżenie, aby nie przemęczało i nie wysuszało spojówek.
 • Podczas korzystania z komputera należy zachować co najmniej 3 metry odległości od monitora.
 • Należy również chronić oczy dziecka przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym – należy zaopatrzyć dziecko w okulary przeciwsłoneczne kupione w sklepie optycznym.
 • Jeśli dziecko ma wadę wzroku i nosi okulary, należy przypominać o systematyczności, natomiast jeśli używa szkieł kontaktowych rodzic powinien również kontrolować odpowiednią użytkowanie i pielęgnację soczewek przez swoją pociechę.

Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

 • dziecko w okularach

  Jak dobrać oprawki dla dziecka?

  W wyborze oprawek głos powinna mieć również nasza pociecha – ważne jest, by jej również odpowiadały. Oprawki powinny być dobrze dopasowane.

 • wzrok u dzieci

  Młodzi a wzrok

  Według badań, około 41% młodych ludzi ma problemy ze wzrokiem. Niestety nie wszyscy dbają o to, by korygować wady wzroku.

 • co dla dziecka dobre

  Co dla dziecka dobre?

  Oczy dzieci szczególnie mocno narażone są na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Co im pomaga, a co szkodzi?

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów