Jak dobrać oprawki dla dziecka?

dziecko w okularach

Wzrok dziecka rozwija się do 6 roku życia – w tym okresie należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy u dziecka nie występują objawy astygmatyzmu, krótkowzroczności, dalekowzroczności itp. Jeśli rodzic zauważy jakieś niepokojące oznaki powinien niezwłocznie udać się z dzieckiem do specjalisty. Dobrze dopasowane okulary we wczesnym stadium rozwoju wady u dziecka często umożliwiają prawidłowy rozwój wzroku.

Konieczna wizyta u okulisty

Jeżeli okulista dopatrzy się jakiś nieprawidłowości w wzroku naszej pociechy, najczęściej zaleca, aby dziecko używało okularów np. do czytania i pisania, czy do komputera, albo przez cały czas. Specjalista nie narzuca jednak jakie oprawki powinniśmy wybrać – w tym przypadku jesteśmy spisani sami na siebie. Czytając dalej artykuł można poznać kilka rad, które pomogą w wyborze oprawek dla naszych pociech.

Dlaczego okulary bywają kłopotliwe dla dzieci?

Często dzieci nie chcą nosić okularów, gdyż uważają, że ich to oszpeca. W szkole nierzadko „okularnicy” są wyśmiewani przez rówieśników. Jak jednak przekonać dziecko, że okulary są niezbędne? Taki dylemat ma niejeden rodzic.

Dziecko często denerwując się rzuca okularami jak zabawką. Dlatego zły humor, czy złość nie sprzyjają poprawie wzroku. Jednak jest na to sposób – wystarczy zainwestować w odpowiednio wytrzymałe oprawki i szkła. Należy pamiętać, że oprawki powinny być dobrze dopasowane – nie mogą być ani za duże, ani za małe. W wyborze warto skorzystać z profesjonalnej pomocy kompetentnego personelu – wtedy możemy być pewni, że wybrane okulary będą dziecku dobrze służyły.

W wyborze oprawek głos powinno mieć również nasza pociecha – ważne jest, by jej również odpowiadały. Jeśli będą to plastikowe oprawki, w ciekawych kolorach lub wzorach, dziecko na pewno chętniej zdecyduje się je nosić. Warto liczyć się z tym, że dziecko nie jest przyzwyczajone do noszenia z okularów. Dlatego pierwsza inwestycja nie powinna być najdroższa, ponieważ w szczególności w pierwszym okresie noszenia, dzieci gubią lub niszczą okulary. Dopiero gdy dziecko dorośnie można zaryzykować i wybrać droższe z mniejszą obawą, że pociecha je zniszczy czy zgubi.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

 • jak dobrać okulary

  Jak dobrać oprawki?

  Okulary należy dobierać przede wszystkim do kształtu twarzy. Powinny one podobać się właścicielowi i być proporcjonalne do rozmiaru twarzy.

 • wzrok u dzieci

  Młodzi a wzrok

  Według badań, około 41% młodych ludzi ma problemy ze wzrokiem. Niestety nie wszyscy dbają o to, by korygować wady wzroku.

 • co dla dziecka dobre

  Co dla dziecka dobre?

  Oczy dzieci szczególnie mocno narażone są na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Co im pomaga, a co szkodzi?

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów