Iluzje optyczne

iluzje optyczne

Czym są złudzenia optyczne? Dlaczego niektóre rzeczy spostrzegamy inaczej, niż są naprawdę? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Złudzenie optyczne

Polega na błędnej interpretacji widzianego obrazu przez mózg. Przyczyną tego jest kontrast, cień lub kolory, które oszukują nasz aparat myślowy. Wpływ na to ma również zdolność widzenia przestrzennego.

Iluzja optyczna

Pozorny obraz odległego przedmiotu, krajobrazu. Polega na różnicy kąta załamania promieni słonecznych w zależności od temperatury, gęstości itp. Są to np. miraże; typowy miraż dolny można zaobserwować na drodze podczas upałów lub fatamorgana. Miraż górny jest natomiast przeciwieństwem mirażu dolnego i powstaje gdy powietrze przy ziemi jest chłodniejsze od wyższych warstw. Bardzo często można zauważyć nad morzem – promienie odbite ulegają zakrzywieniu i obserwator zauważa ich obrazy powyżej linii horyzontu.

Iluzja wzrokowa

Spowodowana jest istnieniem tzw. plamki ślepej, np. znikanie przedmiotów.

Iluzje w sztuce

Wielu artystów wykorzystywało iluzje w swych dziełach m.in. Andrea Pozzo (stworzył kwadraturę na sklepieniu kościoła św. Ignacego Loyoli w Rzymie), Maurits Cornelis Escher (wykorzystywał figury niemożliwe). Poza tym w czasie gry w karty sztuka iluzji była bardzo popularna do oszustw. Współcześnie wykorzystywana jest na komercyjnych przyjęciach i masowych przyjęciach. Sztuka iluzji polega na zaskoczeniu odbiorcy.

iluzja jesień iluzja nieskończoność iluzja wiatrak iluzja kratka

Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

 • ciekawostki o oczach

  Ciekawostki o oczach

  Czy osoby o jasnoniebieskich oczach inaczej wychodzą na zdjęciach? Nasze oko jest w stanie rozróżnić ok 6 milionów kolorów!

 • zwierzęce ciekawostki o oczach

  Zwierzęce ciekawostki o oczach

  Największe oczy ze zwierząt ma kałamarnica olbrzymia. Wiele zwierząt ma możliwość odbijania światła. Po co koty mają pionowe oczy?

 • soczewki Kevina Cartera

  Soczewki Kevina Cartera

  Za najbardziej oryginalne soczewki uważa się te wyprodukowane przez Kelvina Cartera. Te unikatowe soczewki kontaktowe niejednych intrygują i szokują.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów