Gradówka
Gradówka nazywana również przewlekłym zapaleniem gruczołu Meiboma jest rodzajem torbieli. Objawia się poprzez zgrubienie powieki. Jest to zapalenie gronkowcem lub innymi bakteriami. Nieleczone może prowadzić do wad wzroku oraz ich pogłębiania, np. astygmatyzmu.
Jakie są objawy gradówki?
Początkowo objawia się biały guzek na górnej lub dolnej powiece, który stopniowo się powiększa. Skóra jest podrażniona i zaczerwieniona, sam guzek nie boli. Jest on twardy, rzadko krwisty.
Jak leczyć gradówkę?
Po pojawieniu się gradówki nie wolno używać szkieł kontaktowych i należy jak najszybciej udać się do specjalisty, który przepisze odpowiednie preparaty do leczenia (zazwyczaj krople lub maści zawierające antybiotyk). Jeśli to nie pomoże konieczne jest wykonanie zabiegu. Jest to konieczne ze względu na ucisk guzka na rogówkę oka, co skutkuje zaburzeniami widzenia. W domu warto stosować okłady z herbaty. Okłady należy stosować kilka razy w dniu przez około 20 minut. Zmniejszy to uczucie dyskomfortu oraz załagodzi obrzęk.
Jak wygląda zabieg usuwający gradówkę?
Lekarz odwija powiekę na wewnętrzną stronę i nacina ją. Później specjalną drapaczką pozbywa się torebki gradówki i innych mas, które się tam znajdują. Zabieg ten odbywa się przy miejscowym znieczuleniu, poprzez zastrzyk w powiekę oraz krople znieczulające.
Przez następne kilka dni należy chodzić z opatrunkiem na oku, który będzie niezbędną ochroną dla oka. Oprócz tego bardzo ważne jest, aby nie zapominać o stosowaniu maści zawierających antybiotyk.
Przygotowanie:
Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.
Podobne artykuły
-
Zapalenie brzegów powiek
Jakie są objawy przedniego i tylniego zapalenia brzegów powiek? Stany chorobowe towarzyce zapaleniu brzegów powiek.
-
Kępki żółte - choroba oczu
Najczęściej kępki żółte zlokalizowane są w górnej części powiek lub w kącie przyśrodkowym oka. Są to zgrupowania histiocytów.
-
Zapalenie twardówki
Okulista diagnozujący zapalenie twardówki zaleca antybiotykoterapię. Może on również zapisać preparaty kortykosteroidowe.