Fakoemulsyfikacja – co to takiego?

fakoemulsyfikacja

Zaćma jest jednym z najczęstszych problemów, który doprowadza do zmniejszenia ostrości wzroku. Zmętnienie gałki ocznej może być częściowe, lub co gorsza może być również całkowite. Może prowadzić do ślepoty! Jak objawia się zaćma i jak temu zaradzić? Co będzie skuteczną metodą na wyleczenie się z tej dolegliwości? Co to jest fakoemulsyfikacja?

Do głównych objawów zaćmy należy:

  • stopniowe pogarszanie się wzroku,
  • brak ostrości widzianych przedmiotów,
  • zamglone widzenie,
  • zaburzenia w ocenie odległości.

Początkowo jednak trudno poznać, że choroba się rozwija, gdyż przebiega ona bezobjawowo. Osoba cierpiąca na tę dolegliwość nie wyczuwa dyskomfortu, czy bólu, nie ma wyżej wymienionych objawów, dopiero z czasem one się pojawiają.

Uwaga! Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko zachorowań na zaćmę, szczególnie po 50 roku życia.

Jak wyleczyć zaćmę?

Jak każda choroba im wcześniej jest wykryta tym lepiej (dlatego bardzo ważne są kontrolne wizyty u okulisty). Nie należy bagatelizować nawet najmniejszych objawów.

Na czym polega fakoemulsyfikacja?

Fakoemulsyfikacja to chirurgiczne usunięcie zaćmy, polega na rozdrobnieniu zmętniałej soczewki dzięki ultradźwiękom. Jest to jedyny skuteczny sposób. Dodatkowym plusem jest to, że zabieg ten można wykonywać w każdym stadium rozwoju choroby. W miejsce usuniętej soczewki wszczepia się soczewkę sztuczną, która jest dobierana indywidualnie do każdego pacjenta. Operacja ta polega na kilkumilimetrowym nacięciu, co minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań. Dzięki tak małemu nacięciu nie jest konieczne zakładanie szwów.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

  • zacma

    Zaćma

    Zaćma, inaczej zwana kataraktą, to choroba prowadząca do zmętnienia soczewki. Nieleczona może być przyczyną ślepoty.

  • zaćma zapobieganie

    Jak zapobiegać zaćmie?

    Zaćma polega na zmętnieniu soczewki, znajdującej się w oku. Istnieją różne metody zapobiegania powstawania i rozwojowi zaćmy.

  • walka z zaćmą

    Zaćma – jak skutecznie walczyć z tą chorobą oczu

    Na zaćmę cierpi ponad 65 milionów osób. Na czym polega ta wada wzroku i jak się przed nią ochronić?

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów