Dobór soczewek kontaktowych i kontrola wzroku przez specjalistę

badanie wzroku - wizyta kontrolna

Soczewki kontaktowe są coraz bardziej popularne. Podczas ich użytkowania należy pamiętać o istotnych sprawach, między innymi o czyszczeniu i dezynfekcji, czy o upływie terminu ważności. Bardzo ważne jest również, aby nie zapominać o kontrolnych wizytach u okulisty, które mogą mieć znaczący wpływ na nasz wzrok. Jak one wyglądają i dlaczego są takie ważne?

Kontrolne wizyty powinny odbywać co najmniej raz na pół roku. W niektórych przypadkach po uzgodnieniu ze specjalistą wskazane jest, aby kontrole były częściej, np. co trzy miesiące.

Jak wygląda wizyta kontrolna u okulisty?

 • Rozpoczyna się wywiadem. Lekarz musi się dowiedzieć kiedy była ostatnia wizyta i jakie są aktualne symptomy. Okulista powinien zapytać również o czas i metody użytkowania szkieł kontaktowych.
 • Następnie specjalista sprawdza ostrość widzenia oraz dopasowanie szkieł kontaktowych.
 • Kolejnym krokiem jest wykonanie badania bez soczewek.
 • Jeżeli występuje konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań, to specjalista powinien je wykonać.

Kontrole są bardzo ważne, ponieważ specjalista może doradzić w jaki sposób np. pielęgnować lub zakładać soczewki jeśli jest z tym problem. Okulista może także udzielić wiele cennych wskazówek jak dbać o wzrok, a także na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę w czasie prowadzonego przez nas trybu życia. Jeśli z wyników badań wynika, że konieczna jest zmiana soczewek specjalista doradzi jakie najlepiej kupić, które będą dla nas najlepsze.

Zapamiętaj! Jeśli soczewki są źle dobrane do wady wzroku i nie ma kontroli u okulisty, wada może się pogłębiać i mieć coraz więcej negatywnych skutków. Szkła kontaktowe mogą jeszcze bardziej uszkodzić wzrok.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

 • ćwiczenia poprawiające wzrok

  Jak zakładać soczewki?

  Zakładanie soczewek jest proste, ale należy zachować kilka zasad, aby się go nauczyć. Uprzednio należy dokładnie umyć ręce.

 • jak zdejmować soczewki

  Jak zdejmować soczewki?

  Zakładanie soczewek jest proste, ale należy zachować kilka zasad, aby się go nauczyć. Uprzednio należy dokładnie umyć ręce.

 • dlaczego soczewki nie okulary

  Dlaczego warto nosić soczewki?

  Wykonywanie wielu czynności w okularach korekcyjnych jest niemożliwe, a soczewki kontaktowe pozwalają na ich realizację.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów