Dlaczego oko mruga?

dlaczego oko mruga

Częstotliwość mrugania jest zdecydowanie większa niż sądzimy:

  • 1/3 sekundy – tyle trwa około jedno mrugnięcie.
  • Na jedną minutę mrugamy około 25 razy.
  • W ciągu dnia mrugamy w sumie 36 sekund.
  • 9 dni – tyle mrugamy w ciągu roku.

A po co mrugamy?

Mrugnięcie jest to często nieświadoma i bezwarunkowa czynność, ale niezwykle ważna dla naszych oczu. Jest odpowiedzią na bodźce zewnętrzne jak i wewnętrzne. Podstawową funkcją mrugania jest nawilżenie powierzchni oka, zapobiegając przed wysuszaniem rogówki. Poza tym pomaga je przemywać wydzieliną gruczołów łzowych, która jest lekko słona i zawiera składniki bakteriobójcze. Dzięki temu możemy ochronić nasze oczy przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Łzy pomagają oczyścić gałkę oczną z kurzu, zanieczyszczeń i zarazków. Poza tym zabezpieczają przed urazami i rozwojem drobnoustrojów, a nawet infekcji. Oprócz wymienionych funkcji mrugania oka: nawilżającą, oczyszczającą i zabezpieczającą, czynność ta pozwala na osłonę przed nadmiarem jaskrawego światła, które mogłoby uszkodzić komórki siatkówki oka.

Na częstotliwość mrugania ma wpływ wiele czynników. Na minutę przeciętnie mrugamy od 10 do 20 razy. Jednak ta częstotliwość może rosnąć lub może się zmniejszać.

Kiedy mrugamy rzadziej?

Wtedy kiedy jesteśmy bardziej skoncentrowani. Czytanie książek i prowadzenie samochodu również redukuje mruganie. Jednak największy wpływ ma praca przy komputerze – częstość mrugania jest pięciokrotnie mniejsza.

Kiedy mrugamy częściej?

W różnych stanach emocjonalnych – częstość mrugania rośnie w złości, niepokoju i podczas podniecenia. Wpływ na to ma również centralne ogrzewanie, klimatyzacja, palenie papierosów czy niska wilgotność.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

  • anatomia wzroku

    Anatomia wzroku

    Jak wygląda droga wzrokowa? Czym jest korowy ośrodek wzroku? Gdzie znajduje się ośrodek wzroku? Droga wzrokowa jest drogą czteroneuronową.

  • anatomiczna budowa oka

    Anatomiczna budowa oka

    Z czego składa się narząd wzroku? Jaka jest budowa gałki ocznej? Narząd wzroku składa się z oka i narządów dodatkowych.

  • anatomia narządów dodatkowych gałki ocznej

    Anatomia narządów dodatkowych gałki ocznej

    Do narządów pomocniczych zaliczamy: urządzenia kierunkowe (mięśnie gałki ocznej) i urządzenia ochronne (m.in. powieki, spojówki, brwi, rzęsy i narząd łzowy).

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów