Czy soczewki parują? Noszenie soczewek kontaktowych zimą

noszenie soczewek w zimie

Noszenie okularów w okresie jesienno-zimowym jest bardzo uciążliwe. Spadające krople deszczu czy sypiący śnieg osadzają się na szkłach i wywołują ten sam problem - parowanie. Są one w głównej mierze skutkiem różnic temperatur w miejscach, w których przebywamy. Najczęściej obserwujemy to, gdy wchodzimy z zimnego do ciepłego otoczenia. Zastępując okulary soczewkami kontaktowymi obce nam są te trudności.

Komfort soczewek kontaktowych polega na tym, że mogą być stosowane niezależnie od warunków atmosferycznych. Niskie temperatury, tak często odnotowywane w okresie jesienno-zimowym, nie wywołują ich parowania, co często ma miejsce w przypadku okularów. Ponadto szkła kontaktowe nie zamarzają, są więc wskazane do noszenia również przy temperaturze ujemnej. Na skutek położenia bezpośrednio na rogówce oka, soczewka rusza się, ogrzewa i jest dodatkowo nawilżana. Wskazane jest wspomożenie pracy oka kroplami nawilżającymi. W przeciwnim razie, gdy po długim przebywaniu na mrozie, wejdziemy do ciepłego, ogrzewanego pomieszczenia to odczujemy dyskomfort.

Soczewki jako ochrona przed zanieczyszczeniami

Noszenie szkieł kontaktowych ma jeszcze inną zaletę. Nie gromadzą się na nich opady atmosferyczne, jak deszcz czy śnieg, dzięki czemu zachowujemy ostrość widzenia nawet w niesprzyjających warunkach. Obraz pozostaje wyraźny i nie jest zamazany. Soczewki są również świetnym rozwiązaniem, gdy np. jeździmy na nartach lub snowboardzie. Mamy wtedy możliwość dodatkowego założenia gogli, a idealnym wręcz rozwiązaniem jest zastosowanie szkieł z filtrami UV. W efekcie uzyskujemy pełną ochronę oczu, która zapewnia dobrą jakość widzenia.

Warunki zimowe wymuszają konieczność szczególnej dbałości o soczewki kontaktowe, zwłaszcza podczas czynności pielęgnacyjnych - czyszczenia i przechowywania. Baczną uwagę zwracajmy również na sposób transportowania szkieł kontaktowych w pojemnikach z płynem. Zadbajmy o odpowiednią ochronę przed mrozem (pojemniki), w przeciwnym razie mogą one zamarznąć.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów