Czerniak - złośliwy nowotwór oka

czerniak oka

Czerniak jest to najczęstszy, złośliwy nowotwór oka. Spotykany 8 razy częściej w społeczeństwie rasy białej, szczególnie wśród osób o jasnej tęczówce i jasnej karnacji, podatnych na oparzenia oraz palących papierosy. Czerniak wywodzi się z komórek barwnikowych, które wytwarzają melaninę.'

Głównymi przyczynami powstawania czerniaka są skłonności genetyczne, a także promieniowania ultrafioletowe UVA i UVB.

Do do objawów czerniaka należą:

  • pogorszenie ostrości widzenia,
  • ograniczone pole widzenia,
  • zmiany tęczówki oka,
  • plamki, błyski,
  • objawy podobne podczas występowania zaćmy i astygmatyzmu.

UWAGA! W początkowym stadium rozwoju choroby nie ma zaburzeń w widzeniu oraz nie pojawia się ból, dlatego regularne wizyty u okulisty są konieczne, gdyż mogą wykryć początek rozwoju guza - a to z kolei zwiększa prawdopodobieństwo wyleczenia.

Czerniak może powstawać w ciele rzęskowym, tęczówce i naczyniówce oka. Dlaczego tam? Ponieważ w tych częściach oka znajduje się najwięcej melanocytów, czyli komórek barwnikowych. Powikłaniami czerniaka mogą być przerzuty do innych narządów, odwarstwienie siatkówki czy jaskra wtórna.

Czerniak oka - diagnoza i leczenie

Diagnozę może postawić okulista po przeprowadzeniu podstawowego badania oka, dna oka, USG, angiografii, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, biopsji wewnątrzgałkowej i badania histopatologicznemu.

Przy niedużym rozwoju czerniaka stosuje się: fotokoagulację laserową i radioterapię. Jeśli natomiast guz jest duży konieczne jest usunięcie gałki ocznej. W razie wystąpienia przerzutów na inne narządy stosuje się chemioterapię.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

  • nowotwory gałki ocznej

    Nowotwory gałki ocznej

    Ten rodzaj raka gałki ocznej można rozpoznać po pojawiających się guzkach na powiekach, owrzodzeniu lub krwawieniu.

  • kępki żółte

    Kępki żółte - choroba oczu

    Najczęściej kępki żółte zlokalizowane są w górnej części powiek lub w kącie przyśrodkowym oka. Są to zgrupowania histiocytów.

  • negatywny wpływ wzrok

    Co wpływa negatywnie na wzrok?

    Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak wiele jest czynników, które niszczą nasz wzrok. Jedne są mniej, inne bardziej niebezpieczne.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów