Idealne okulary!

  Okazuje sie, że około 670 milionów ludzi na c...

Ciekawostki o oczach

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

 

Czy osoby o jasnoniebieskich oczach inaczej wychodzą na zdjęciach? Które zwierzę ma największe oczy? Czym jest heterochromia? Na te i inne pytanie, odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

 

 

 

 

Osoby o oczach jasnoniebieskich są bardziej narażone na efekt czerwonych oczu na zdjęciach.

Dlaczego? Mimo że tęczówka nie wpływa na powstawanie czerwonych oczu to niebieskoocy mają w niej mniej melaniny. Efekt czerwonych oczu powstaje poprzez światło odbite od dna oka. Rolę barwy dna oka łatwo zauważyć na zdjęciach osób z heterochromią, czyli różniącym się kolorze jednego oka od drugiego, bardzo często wychodzi jedno oko czerwone, to niebieskie.

 

Największe oczy ze zwierząt ma kałamarnica olbrzymia!

Jej oczy mają średnicę do 30 cm. Umożliwiają im to lepsze dostrzeganie światła w głębinach.

 

Wiele zwierząt ma możliwość odbijania światła – odpowiedzialna jest za to warstwa za siatkówką.

Warstwa ta nazywa się tapetum lecidum. Ma ją większość kręgowców (przede wszystkim nocnych). Warstwa za siatkówką odbija światło, które wraca z powrotem do siatkówki.

 

Husky mają niebieskie oczy!

Można się również często spotkać z heterochromią, czyli ze zróżnicowaniem koloru oczy jednego oka a drugiego.

 

Po co koty mają pionowe oczy?

Taki układ pozwala na lepsze widzenie w słabym świetle. Koty polują głównie w nocy. Za pomocą pionowej źrenicy mają możliwość regulacji ilości światła dostającego się do oka.

 

Koza ma charakterystyczne poziome źrenice. Po co?

Pozwala to na ostre widzenie panoramiczne. Kolor tęczówek kóz jest jasny, więc źrenice są bardziej dostrzegalne niż u innych zwierząt, np. koni, owiec czy bydła, które mają źrenice również ułożone poziomo, ale nie kontrastują one z tęczówkami.

Podziel się tym artykułem z innymi

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Najpopularniejsze artykuły

Prev Next

Czym jest bielmo?

Czym jest bielmo?

Bielmo w terminologii medycznej jest białawym zmętnieniem rogówki oka. Przyczyną tej choroby mogą być schorzenia w obrębie samej rogówki, ale nie tylko. Bielmo może występować po przejściu urazów mechanicznych oka....

01 Gru 2011

Jaskra

Jaskra

Jaskra jest jedną z najpoważniejszych chorób oczu, jaką zna dzisiejsza medycyna. Mechanizm choroby polega na sukcesywnym, rozłożonym w czasie, zamieraniu nerwu wzrokowego. W większości przypadków jaskra przebiega w zasadzie bezobjawowo....

22 Lip 2011

Zapobieganie zapaleniu spojówek

Zapobieganie zapaleniu spojówek

Zapalenie spojówek jest schorzeniem, w którym cienka błona śluzowa oka obejmowana jest przez stan zapalny. Błona ta tworzy się w wewnętrznej powierzchni powieki i pokrywa część gałki ocznej. Charakterystycznym objawem...

28 Lip 2011

Choroby wirusowe powiek

Choroby wirusowe powiek

Wśród wirusowych chorób powiek można wymienić następujące schorzenia:·    Opryszczkę zwykłą powiek, ·    Ospicę krowiankową,·    Półpasiec oczny.    

14 Wrz 2011

Zostań naszym fanem