Ciąża a wzrok

ciąża a wzrok

W czasie ciąży należy szczególnie zadbać o swoje zdrowie. Ma to istotne znaczenie zarówno dla matki jak i dziecka. W tym okresie może pojawiać się wiele komplikacji ze zdrowiem, do takich zaliczymy między innymi różnorakie kłopoty ze wzrokiem. Przyszła mama nie powinna kierować się tym, że jak dotąd nie miała żadnych problemów ze wzrokiem to się one nie pojawią. Jest to błędne stwierdzenie! Jak większość kobiet pewnie wie, wzrok w czasie ciąży nierzadko ulega pogorszeniu. Jakie są tego przyczyny i skutki?

Główną przyczyną zaburzenia ostrości widzenia są zmiany w organizmie spowodowane na wskutek hormonów, np. estrogeny wpływają na soczewkę, twardówkę i rogówkę oka. Progesteron i estrogeny mogą niekorzystnie wpłynąć w połączeniu z soczewkami kontaktowymi. Powstawanie obrzęków w gałce ocznej może być również skutkiem zmian hormonalnych lub wzmożonego krążenia krwi. Zdarza się jednak tak, że jest to przejściowe i po porodzie wzrok wraca do stanu przed zajściem w ciążę.

Niepokojące dla oczu objawy

Problemy ze wzrokiem w czasie ciąży objawiają się między innymi poprzez: zamazany obraz (szczególnie wieczorem), pieczenie, uczucie suchości oka, widzenie podwójne. Te nieprzyjemne objawy pomoże zniwelować zakrapianie oczu. Skutków może być jednak wiele więcej, dlatego nie wolno ich bagatelizować gdyż mogą się one przeistoczyć w poważne kłopoty w postaci rozwoju szkodliwych infekcji itp.

Zapamiętaj! Aby zapobiec rozwinięciu poważnej infekcji oczu w czasie ciąży należy pamiętać o wizycie u specjalisty, a w razie konieczności o regularnym badaniu wzroku.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

 • wino a wzrok

  Wino a wzrok

  Oprócz tego, że czerwone wino ma pozytywny wpływ na nasze oczy to spożywane w umiarkowanych ilościach jest korzystne również dla naszego zdrowia.

 • oczy kontakt z osobami sparaliżowanymi

  Oczy a kontakt z osobami sparaliżowanymi

  Nowoczesne aparatury pozwalają na kontakt z całkowicie sparaliżowanymi osobami. Patrzy ona na napis lub symbol, a komputer odczytuje wiadomość.

 • czekolada poprawia wzrok

  Czekolada poprawia wzrok!

  Czekolada może poprawić jakość widzenia niekontrastującego obrazu i ma pozytywny wpływ na części mózgu, odpowiedzialne za procesy umysłowe.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów