Agnozja wzrokowa

agnozja wzrokowa

Wada wzroku nazywana agnozją wzrokową, ślepotą korową bądź psychiczną, polega na tym, że osoba nią dotknięta miewa trudności w rozpoznawaniu znanych obiektów. Jednocześnie, zachowuje ona możliwość rozpoznawania tych samych obiektów wykorzystaniem innych zmysłów.

Agnozja wzrokowa pojawia się w wyniku uszkodzenia okolic dolnej kory mózgowej, w miejscach, które odpowiadają za scalanie w jedno, pojedynczych wrażeń wzrokowych. Lekarze twierdzą, że najczęściej agnozja wzrokowa występuje po uszkodzeniu prawej półkuli mózgowej.

Można powiedzieć, że agnozja wzrokowa jest dysfunkcją wzroku, w wyniku której chory nie potrafi rozpoznać przedmiotu z wykorzystaniem własnego wzroku.

Wyróżnia się pięć różnych rodzajów agnozji wzrokowej:

 • Agnozję twarzy – wadę tę nazywa się prozopagnozją i polega ona na tym, że chory nie rozpoznaje twarzy znajomych mu osób, a nawet własnego odbicia w lustrze,
 • Agnozja przestrzenna – chorzy nie potrafią znaleźć drogi na mapie i mogą błądzić w znanym sobie otoczeniu,
 • Agnozja barw – chory nie rozpoznaje widzianych barw,
 • Agnozja przedmiotów – polega na widzeniu poszczególnych cech przedmiotów, ale chory nie może połączyć ich w całość,
 • Agnozja ciała – nazywana również autopagnozją, polega na tym, że chorzy nie mają świadomości topografii własnego ciała. Nie rozpoznają lub nie umieją umiejscowić poszczególnych części swojego ciała.

Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

 • astygmatyzm

  Astygmatyzm

  Astygmatyzm jest to wada wzroku, która w profesjonalnej terminologii okulistycznej nazywana bywa niezbornością rogówkową.

 • krotkowzroczność

  Krótkowzroczność

  Jedną z najbardziej powszechnych wad wzroku jest krótkowzroczność. W fachowej terminologii jest ona nazywana myopią.

 • daltonizm

  Daltonizm

  Daltonizm, czyli wada polegająca na niemożności rozpoznawania niektórych barw przez ludzkie oko, jest dziedziczny.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów